Zakład Fizyki Biomedycznej powstał (listopad 2021) z przekształcenia Zakładu Fizyki Makromolekularnej, który został założony przez prof. dra hab. Stefana Jurgę w roku 1994. Od października 2016 kierownikiem Zakładu jest prof. dr hab. Maciej Kozak. Badania w naszym Zakładzie wiążą się z szeroko rozumianą fizyką biomedyczną, obejmując lipidy, żele, koloidy, materiały nieuporządkowane oraz ograniczone przestrzennie, jak również kopolimery blokowe. Stosujemy wiele różnych technik badawczych, jak na przykład spektroskopię NMR, reologię, spektroskopię dielektryczną, niskokątowe rozpraszanie rentgenowskie (SAXS), skaningową kalorymetrię różnicową (DSC) czy też symulacje komputerowe.

Przedmiotem naszych badań polimerowych są w szczególności polimery tworzące szkła, polimery biodegradowalane, biopolimery, nanorurki węglowe czy też białka. W każdy piątek odbywa się seminarium zakładowe o godzinie 12:30. Do 2024-04-19 odbyło się 887 seminariów. Zapewniamy ciekawą tematykę badawczą dla magistrantów i doktorantów.

Zakład prowadzi szeroką współpracę międzynarodową, m. in. z Instytutem Maxa Plancka do Badań Polimerowych w Mainz, z Instytutem Maxa Plancka do Badań Koloidalnych w Berlinie, z Instytutem Jožefa Stefana w Lubljanie, z Departamentem Chemii Fizycznej w Cambridge, z Departamentem Chemii Uniwersytetu Stanowego Północnej Karoliny (USA), z Departamentem Inżynierii Chemicznej i Petrochemicznej Uniwersytetu Stanowego Wyoming, oraz z Departamentem Fizyki Uniwersytetu w Lipsku.