Badanie procesów relaksacyjnych w układach polimerach metodą spektroskopii dielektrycznej
Spektroskopia dielektryczna umożliwia badanie procesów relaksacyjnych w polimerach w funkcji częstości przyłożonego zewnętrznego pola elektrycznego oraz w funkcji temperatury. Wielkością mierzoną w eksperymencie dielektrycznym jest pojemność kondensatora, na podstawie której można obliczyć przenikalność dielektryczną materiału znajdującego się między okładkami kondensatora. Zmiany części rzeczywistej oraz części urojonej przenikalności dielektrycznej w funkcji częstości przyłożonego pola oraz w funkcji temperatury (Rys. 1.) są konsekwencją zachodzących w polimerze procesów relaksacyjnych.
Rys. 1. Zależność urojonej części przenikalności dielektrycznej od temperatury i częstości przyłożonego pola dla politlenku etylenu.
Przyłożenie pola elektrycznego powoduje ustawienie się wzdłuż kierunku tego pola dipoli elektrycznych obecnych w polimerze, czyli powoduje jego polaryzację.
Po wyłączeniu pola elektrycznego następuje proces powrotu dipoli do stanu początkowego - relaksacja z charakterystycznym czasem relaksacji τ.
W przypadku polimerów obserwuje się charakterystyczny rozkład czasów relaksacji związany z istnieniem dipoli elektrycznych w różnym otoczeniu. W związku z tym wyróżnia się również różne procesy relaksacyjne. Alfa-relaksacja związana z ruchami Browna fragmentów łańcuchów polimerowych opisana jest zależnością Vogela-Foulchera:
τ(T) = τ0 exp(Ea / R(Tm-Tv)),
gdzie Ea jest energią aktywacji procesu aktywacyjnego, a Tv temperaturą Vogela-Foulchera związaną z zamrażaniem lokalnych ruchów molekularnych w polimerze. Beta-relaksacja opisuje oddziaływania wewnątrzmolekularne związane z rotacją grup dipolowych i jest opisana zależnością Arrheniusa:
τ(T) = τ0 exp(Ea / R(Tm)).
Zaobserwowane w politlenku etylenu dwa typy relaksacji dielektrycznej przedstawia Rys. 2.
Rys. 2. Relaksacja dielektryczna w politlenku etylenu.
|