Authors: Kozak M., Rypniewski W., Jaskólski M.

Title: Koncepcja budowy linii pomiarowej MX/SAXS/XRD w NCPS SOLARIS

Source: Synchrotron Radiation in Natural Science

Year : 2012

Abstract:

In December 2011 the construction of the rst Polish synchrotron | The National Syn-chrotron Radiation Centre SOLARIS | was initiated in Krakow. The energy parameters of SOLARIS (1:5 GeV) allow planning of a beam line utilising the synchrotron radiation (hard X-rays range), that can be used in biocrystallography and material science. The planned beam line has three end-stations | for biocrystallography (MX), small-angle X-ray scattering (SAXS) and di raction of synchrotron radiation on polycrystalline materials (XRD).

(Pobrane:  aktualizowanie)